Nawilżenie i nawodnienie skóry a jej promienny wygląd
Zabiegi pielęgnacyjne to bardzo ważny element dbania o właściwy stan skóry. Należy przy tym pamiętać o jej odpowiednim nawilżeniu i nawodnieniu. Brak odpowiedniej ilości wody przyspiesza starzenie się organizmu, co najbardziej widoczne jest na skórze i objawia się utratą jędrności i blasku.
1. Nawilżenie skóry
Źle nawilżona skóra nie potrafi we właściwy sposób bronić się przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Staje się bardziej podatna na działanie szkodliwych zanieczyszczeń i wolnych rodników. Ten stan sprzyja również wielu problemom dermatologicznym, których można by uniknąć dbając o jej odpowiednie nawilżenie. Sucha skóra ma słabą elastyczność, jest napięta i podrażniona, a powstałe zmarszczki są bardziej widoczne. Odwodniona skóra zaczyna nadmiernie błyszczeć ze względu na wzmożoną pracę gruczołów łojowych jako reakcja obronna przed dalszym przesuszeniem. Im bardziej skóra jest odwodniona tym szybciej proces ten pogłębia się.
2. Nawodnienie skóry
Nawodnienie koncentruje się wokół dostarczenia składników higroskopijnych, które przyciągają wilgoć i łączą ją ze skórą, wnikając w jej głębokie warstwy. Może się zdarzyć, że pomimo bariery lipidowej, problem przesuszania nie zostanie zlikwidowany. Wówczas niezbędne jest zwiększenie ilości wody dostarczanej organizmowi. Jej minimalna ilość powinna wynosić 2 litry dziennie. Woda dostarcza składników higroskopijnych, a ponadto stymuluje proces usuwania toksyn i przemiany materii. Dzięki temu zostaje przyśpieszona regeneracja skóry.
3. Słabe nawilżenie – jakie kosmetyki stosować?
Chcąc ograniczyć problem przesuszenia, warto stosować kosmetyki wzbogacone w substancje nawilżające, które wiążą wodę w skórze. Wśród nich należy wymienić prowitaminę B5, alantoinę, glicerynę, glikol propylenowy, kwas laktobionowy. Nie można zapomnieć oczywiście o kwasie hialuronowym, który wzmacnia barierę ochronną skóry, zmniejszając jej wrażliwość na podrażnienia. Kwas hialuronowy poprawia ponadto wszelkie napięcia, sprawiając, że twarz staje się wizualnie wypoczęta. Dwutorowe działanie wykazuje kwas mlekowy zwiększający nawilżenie i nawodnienie zarazem.
O właściwe nawilżenie skóry zadbają kosmetyki firmy Minset. Krem Mindset Face Cream No.1 obok drogocennych składników będących połączeniem oleju Cannabis sativa L. z roślinnymi komórkami macierzystymi Malus Domestica stymulującymi odnowę komórkową i dogłębnie odżywiającymi skórę, zawiera w swym składzie również unikalną kompozycję 3% kwasu hialuronowego będącego połączeniem trzech rodzajów kwasu: SLMW, LMW i HMW oraz witaminę E, która zabezpieczy skórę przed utratą wilgoci. Z kolei Mindset Face Serum No.01 to kompozycja będąca połączeniem olejku z konopi Cannabis sativa L. z ajurwedyjskim olejkiem kumkumadi, będącym unikalną mieszanką olejową aż 26 różnych ziół i kwiatów, uzyskaną zgodnie ze wskazówkami starej ajurwedyjskiej receptury. Doskonałe połączenie tak wyselekcjonowanych składników nawilży skórę poprzez wzmocnienie bariery lipidowej naskórka i pozwoli utrzymać właściwy poziom odżywienia cery. Intensywne działanie nawilżająco-odżywcze zostało wzmocnione olejem jojoba, który ze względu na swoje właściwości pielęgnacyjne nazywany jest płynnym złotem, a także olejem z opuncji figowej i witaminą E, które zadbają o delikatną skórę wokół oczu.
4. Na jakie zabiegi nawilżające warto się zdecydować?
Chcąc wspomóc działanie kosmetyków, można skorzystać z oferty salonów urody. Wykonują one różnorodne peelingi m.in. migdałowe, fitowe, hialuronowe i mlekowe, które nie tylko nawilżają skórę, ale również poprawiają jej elastyczność, stymulują procesy regeneracyjne oraz intensyfikują przepływ składników odżywczych. Dużą popularnością cieszy się również mezoterapia – igłowa bądź bezigłowa. Jest to zabieg o szerokim zastosowaniu, który poza nawilżeniem, wspomaga regenerację skóry.
5. Jak zwiększyć nawodnienie skóry?
Do swojej diety warto włączyć odpowiednią ilość wody i naturalne soki warzywne dostarczające błonnik, witaminy oraz składniki mineralne. Świetnym rozwiązaniem są także owoce, m.in. arbuz, truskawki, melon, ananas i pomarańcze. Codzienne posiłki można przygotowywać na bazie niskotłuszczowego mleka, które ma wysoki poziom elektrolitów wpływających na gospodarkę wodną całego organizmu. Nie zaleca się natomiast jedzenia produktów przetworzonych oraz picia słodkich, wysokokalorycznych napojów i alkoholu. Niedobory wody w organizmie powodują gorsze ukrwienie tkanek, utratę ich elastyczności i przyspieszone starzenie. To właśnie skóra tracąc blask, elastyczność i kolor daje sygnał, że powinniśmy pić więcej.