Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Mikrobiom skóry – czym jest i jakie pełni funkcje?

2023-07-17
Mikrobiom skóry – czym jest i jakie pełni funkcje?

Mikrobiom skóry – czym jest i jakie pełni funkcje?

Skóra jest największym organem ludzkiego ciała, na którym znajduje się niezliczona ilość mikroorganizmów. Te mikroorganizmy są nam bardzo potrzebne, ponieważ odgrywają kluczową rolę w ochronie organizmu przed patogenami. Co zatem wpływa na mikrobiom i jak zachować jego prawidłowe funkcjonowanie?

Mikrobiom skóry – co to jest?

W kilku słowach wyjaśnienia, mikrobom skóry to ogół mikroorganizmów, takich jak bakterie, wirusy i grzyby, które zasiedlają skórę każdego człowieka. W większości przypadków są to drobnoustroje saprofityczne, które nie są szkodliwe dla organizmu. Nie wywołują one objawów chorobowych, a stanowią wstępną ochronę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Są to cztery gatunki bakterii: Nacteroidetes, Actinobaceria, Firmicutes i Protobaceria, a także grzyby w rodzaju Malassezia, roztocza z gatunku nużeńców oraz wirusy.Mikrobiom skóry, w zależności od wieku, ulega zmianom. Jest on inny u dzieci, inny u dorosłych, a także całkiem odmienny u osób w podeszłym wieku. Przez całe życie wpływ na niego ma bardzo dużo czynników, nie tylko zanieczyszczone powietrze, ale również dieta, higiena skóry oraz stosowane metody pielęgnacyjne. Osoby, które codziennie troszczą się o swój mikrobom skóry, mogą cieszyć się zdrową i zawsze promienną cerą. 

Mikrobiom skóry – jakie pełni funkcje?

Mikrobiom skóry jest bardzo ważną częścią ludzkiego organizmu. Nie jest widoczny gołym okiem, lecz ma ogromny pływ na prawidłowe funkcjonowanie nie tylko ciała, ale również wszystkich w nim znajdujących się w nim narządów. Mikroorganizmy zamieszkujące na powierzchni skóry, jak wcześniej wspomniano, chronią przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, produkcją enzymów oraz bakteriocyn. Jest to niezmiernie korzystne dla organizmu. Ponadto mikrobiom sprawia, że pH skóry utrzymane jest na odpowiednim poziomie. Dzięki temu naskórek jest prawidłowo złuszczany, co nie prowadzi do rozwoju różnego typu infekcji i chorób skóry. Inną równie ważną funkcją niechorobotwórczych organizmów jest utrzymanie prawidłowej równowagi hydrolipidowej skóry.

Co wpływa na mikrobiom skóry?

Na mikrobiom skóry każdego człowieka ma wpływ wiele czynników. Wśród najpopularniejszych znajdują się: wiek, płeć, tryb życia, dieta, stosowanie używek, otaczające środowisko, w tym zanieczyszczenia powietrza, wykonywany zawód, używane kosmetyki, leki i środki higieniczne, działanie promieni słonecznych, zmiany hormonalne zachodzące w ciele. 

Mikrobiom skóry, a choroby

Człowiek w dużej mierze ma wpływ na swój mikrobiom skóry, dlatego warto o niego tak dbać, by nie namnażały się na powierzchni skóry szkodliwe dla człowieka drobnoustroje. Ma to znaczący wpływ na rozwój infekcji, stanów zapalnych i trudnych do wyleczenie chorób skóry. Wśród najczęściej występujących znajdują się: atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, trądzik i trądzik różowaty, łupież, różnego typu rany.

Jak dbać o mikrobiom skóry? 

Zdrowa skóra to zdrowe ciało. Z tego powodu warto zadbać o prawidłowy jej mikrobiom. Wbrew wielu opiniom zbyt intensywne jej oczyszczanie negatywnie wpływa na zachowanie równowagi mikrobiomu. Niekorzystne jest również nadmierne przesuszenie skóry oraz ekspozycja na promieniowanie UV. Dlatego wielu specjalistów zaleca jej nawilżanie oraz używanie kremu z filtrem. Skład mikrobiomu zależy też od pH skóry. Najkorzystniejsze warunki daje wartość pomiędzy 4,7- 5,6. W utrzymaniu właściwego pH pomaga tonizacja skóry jako stały element codziennego rytuału pielęgnacyjnego. Mikrobiom oraz płaszcz hydrolipidowy można wzmocnić stosując kosmetyki zawierające w swym składzie prebiotyki, probiotyki oraz postbiotyki, które korzystnie wpływają na kondycję skóry, a także łagodzą stany zapalne. Ponadto podnoszą odporność skóry, wspierają namnażanie dobrej flory bakteryjnej oraz nie dopuszczają do namnażania patogenów chorobotwórczych. Aby zadbać o powierzchnię skóry należy więc  pod uwagę wziąć wiele czynników. Nie tylko środowisko, w którym żyjemy, ale również prowadzony styl życia i odpowiednio zbilansowaną dietę. Warto pamiętać o używaniu odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych, by w przyszłości nie borykać się z problemami zdrowotnymi. 

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 70 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-31
Super, polecam!
2023-12-20
Pkt odbioru nieczynny w sobotę, słabo oznakowany.
pixel