Dzienny rytuał ochrony skóry
Dzienny rytuał ochrony skóry
Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak wiele szkód codziennie występujące czynniki wewnętrzne i zewnętrzne wyrządzają Twojej skórze? Działanie wolnych rodników, promieniowanie UV oraz zanieczyszczenia powietrza wpływają na kondycję skóry. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o nią każdego dnia. W tym artykule przedstawimy Ci kilka prostych kroków, dzięki którym stworzysz swój osobisty rytuał ochrony skóry, który pomoże zachować jej zdrowy i piękny wygląd na dłużej.
Rytm dobowy skóry
Rytm dobowy skóry to jej wahania fizjologiczne w ciągu dnia i nocy. Jest on regulowany przez zegar biologiczny organizmu oraz jego reakcję na światło i ciemność. Zjawisko to odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i wyglądu naszej cery. W ciągu dnia skóra nieustannie jest narażona na działanie szkodliwych czynników, dlatego tak ważne jest, aby dostarczyć jej odpowiednie składniki odżywcze i skutecznie ją ochronić przed tymi czynnikami.
Rytm dobowy skóry związany jest z naturalnymi procesami, które zachodzą w organizmie człowieka, takimi jak wydzielanie hormonów. Melatonina i kortyzol to dwa hormony, które odgrywają w nim kluczową rolę. Melatonina, znana jako "hormon snu", wydzielana jest głównie w nocy i pomaga skórze w regeneracji. Kortyzol z kolei, to hormon stresu, którego poziom wzrasta rano i zmniejsza się w ciągu dnia. Wzrost poziomu kortyzolu rano stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, co wpływa na elastyczność i jędrność skóry.
Dostosowanie naszych codziennych nawyków do rytmu dobowego skóry jest niezwykle istotne. Odpowiednia pielęgnacja skóry na noc, stosowanie kremów z filtrem UV w ciągu dnia, a także redukcja stresu i odpowiednie nawodnienie organizmu to kluczowe elementy, które pomogą nam zadbać o zdrowie i wygląd naszej skóry.
Inne czynniki wpływające negatywnie na skórę
Wspominany już kortyzol, który zwiększa metabolizm i zapewnia organizmowi naturalny zastrzyk energii, może też negatywnie wpływać na stan naszej skóry. Poprzez zwiększenie przepływu krwi może powiększać rumień i podrażnienie skóry oraz zaostrzać dermatozy czy trądzik różowaty. Uwalnianie kortyzolu może też powodować przebarwienia i ograniczać produkcję kwasu hialuronowego, co obniża stopień nawodnienia skóry.
Promieniowanie UVA wytwarza reaktywne formy tlenu, przez co prowadzi do pojawiania się zmarszczek, przebarwień, reakcji fotoalergicznych oraz nowotworów skóry. UVB odgrywa rolę w mutacjach genowych zwiększając ryzyko czerniaka złośliwego. Uszkadza też naskórek wywołując stany zapalne skóry odpowiedzialne za efekt poparzenia. Niebieskie światło HEV jest emitowane przez słońce oraz urządzenia elektroniczne. Może przenikać przez skórę, generować wolne rodniki, degradować włókna kolagenowe, nasilać przebarwienia i wywoływać stan zapalny. Zanieczyszczenia powietrza, takie jak pyły i smog, mogą prowadzić do zaburzeń funkcji barierowych i stanów zapalnych poprzez redukcję lipidów w wyniku ekspozycji na zanieczyszczenia, co umożliwia innym czynnikom drażniącym penetrowanie wgłąb skóry.
Wszystkie te czynniki narażenia skóry wymagają odpowiedniej ochrony i dbałości o skórę, aby zachować jej zdrowie i piękno.
Klucz do doboru odpowiedniej pielęgnacji
Aby dobrać odpowiednią pielęgnację dla swojej skóry, niezbędne jest przeprowadzenie analizy skóry oraz zdefiniowanie priorytetów pielęgnacyjnych. Analiza skóry pozwala poznać jej rodzaj, stan, potrzeby i problemy, co umożliwia dobranie kosmetyków i zabiegów idealnie dopasowanych do indywidualnych potrzeb skóry. Zdefiniowanie priorytetów pielęgnacyjnych natomiast pomaga określić, które problemy skóry wymagają natychmiastowej uwagi i którym należy poświęcić więcej czasu i uwagi. W ten sposób można skutecznie dobrać kosmetyki i metody pielęgnacyjne, które przyniosą najlepsze efekty i będą działać kompleksowo na całą skórę.
Codzienna pielęgnacja krok po kroku
Gdy mamy już przeprowadzoną analizę skóry i odpowiednio dobrane kosmetyki, możemy przejść do działania, czyli codziennego rytuału pielęgnacyjnego. Aby osiągnąć najlepsze efekty, warto przestrzegać pewnej kolejności działań:
Krok 1 – oczyszczanie. Usuwa toksyny po nocnej detoksykacji skóry, jak również pozostałości produktów aplikowanych wieczorem po to, aby kosmetyki do dziennej ochrony mogły spełniać swoją rolę. Można je wykonać za pomocą żelu, pianki lub innego delikatnego kosmetyku myjącego,
Krok 2 – tonizacja. Tonik przywróci naturalne pH skóry i przygotuje ją do dalszych działań
Krok 3 – serum. Aplikacja skoncentrowanego serum, które zawiera składniki aktywne w stężeniu wyższym niż w kremie o działaniu nawilżającym, przeciwstarzeniowym, przeciwtrądzikowym czy nawilżającym będzie niwelowało kluczowy problem danej skóry
Krok 4 – nawilżanie. Jest to niezbędny krok w pielęgnacji każdego typu i kondycji skóry. Stosujemy tu krem nawilżający o lekkiej lub bogatej konsystencji w zależności od potrzeb skóry. Dodatkowym atutem będzie zawartość w nim składników prebiotycznych
Krok 5 – dobór odpowiedniego kosmetyku z filtrem. Należy pamiętać, że UVA jest obecne nawet w pochmurne dni i przenika przez szyby. UVB przenika przez wodę, co zwiększa ryzyko poparzeń podczas kąpieli słonecznych, a niebieskie światło HEV jest obecne w smartfonach, tabletach czy laptopach. Obecnie zaleca się stosowanie kremów z filtrem SPF 30 lub wyższym przez cały rok.
Każdej z nas zależy na pięknej i delikatnej skórze, zadbajmy o nią!